V rámci testování pachového zradidla PACHO-LEK STOP srnčatům byly tři louky ošetřeny sadou pachového ohradníku na ochranu srnčat.
Sada 6 koncentrátů a 450 nosičů BIO10-S na ochranu srnčat před senosečí
Pomozte zachránit malá srnčata před senosečí. Sada pachového ohradníku pro preventivní…
První louka byla ošetřena pachovým zradidlem rozhozením nosičů BIO10-S ve sponu 30 × 30 m dle doporučení výrobce EKOPLANT, s.r.o. v termínu do 15. 3. Louka byla před sečením zkontrolována dronem a zjisttilo se, že žádné zalehlé srnče v louce nebylo, louka byla naprosto čistá. Osobně i po posečení jsem louku prošla a nenašla jsem žádné uhynulé srnče. Tady přípravek splnil svůj účel na 100 %.
Druhá louka byla zapachována obdobně ve stejném termínu, bohužel jakýmsi vandalem či škodičem byly vysbírány pachové nosiče. Zde došlo k posečení jednoho kusu srnčete. I když jsem na vysbírané nosiče přišla a po dohodě s firmou EKOPLANT jsem roznesla nosiče nové, byť v pozdějším termínu, zřejmě tato doba nebyla dostatečná k tomu, aby nedošlo k posekání jednoho srnčete. Podotýkám, že tato louka byla před sečením ošetřena ještě zvukovými plašiči a ráno před sečí ještě prolétnuta dronem, i přesto bylo srnče posekáno. Co mě však zarazilo, že srnče leželo hned vedle nosiče. Jelikož mi to nedalo, ihned jsem volala do EKOPLANTU a začali jsme společně pátrat, jak je toto vůbec možné.
Naše verze je taková, že tu došlo k situaci, kdy srna převáděla své mládě z lesa na pole a zřejmě došlo k únavě srnčete. Dle mých zkušeností vím, že srnčata, pokud jsou unavená, tak si prostě zalehnou kdekoliv a je jim úplně jedno, zda je to vedle kupky hnoje či voňavé pampelišky. Toto srnče tedy zřejmě zalehlo vedle pachového nosiče a vzhledem k tomu, že srnčata v prvních dnech ještě nemají vyvinutý predační systém - to vše je musí matka teprve naučit. Nějakému pachu tedy srnče nepřikládalo žádný význam. Tady je vidět, že i přes veškerou možnou ochranu se i toto může přihodit. Nicméně tuto verzi jsme posunuli odborníkovi na srnční zvěř, který ji potvrdil s tím, že opravdu není možné, aby srna kladla srnče vedle pachového nosiče.
Třetí louka, velmi rozlehlá, byla aplikovaná v požadovaném termínu do 15. 3. Zde nosiče zůstaly na svých místech. Opět nedošlo k žádnému posekání srnčat, kdy ještě před sečí byla louka zkontrolována dronem, jestli zde nejsou zalehlá srnčata. Též jsme ještě prošli louku, abychom zjistili případné zálehy. Zvěř tu nejenom neodkládala své potomky, ale ani zde nezalehávala a chodila se ukrýt do polních či lesních stanovišť.
Shrnutí z testování aplikace metody PREVENCE ochrany srnčat bylo podle mě velmi úspěšné, i když bylo narušeno vysbíráním pachových nosičů a následnou ztrátou jednoho srnčete. Na dalších loukách proběhlo vše v pořádku a bez ztrát srnčat. Na tomto místě chci poděkovat firmě EKOPLANT za spolupráci při aplikaci metody PREVENCE záchrany srnčat v honitbě MS Chotěboř a věřím, že i ostatním mysliveckým spolkům jsem poskytla dostatečné informace k aplikaci záchrany srnčat.
Klára Hanoldová, Myslivecký spolek Chotěboř
Komentáře ke článku
Vložit komentář