Mnoho pěstitelů a zemědělců každoročně čelí škodám, které způsobují divočáci. Naštěstí existují účinné způsoby, jak ochránit své pozemky, plodiny nebo chovaná zvířata před těmito škůdci. Jedním z nich je tzv. pachová ohrada. Podívejme se blíže na to, jak pachový ohradník funguje, jak jej správně nainstalovat a proč je ideální kombinovat ho s elektrickým ohradníkem pro maximální ochranu.
Jaké škody páchají divoká prasata?
Stručně řečeno – značné. Divočáci, často označovaní jako černá zvěř, jsou přemnožení sudokopytníci. Jejich populace v České republice v posledních letech výrazně narůstá, a myslivci už nedokážou jejich počty efektivně regulovat.
Divoká prasata jsou známá tím, že navštěvují pole, louky, ovocné sady nebo vinice, kde hledají potravu. Jejich jídelníček zahrnuje kořínky, hlízy rostlin, larvy brouků, ale i žížaly, krtky a myši. Často se říká, že dokážou spořádat téměř vše, co objeví. Při hledání potravy rozrývají půdu a během krátké chvíle mohou zcela zničit úrodu. Zemědělci pak na svých pozemcích nacházejí zničené plodiny, jako je pšenice, hrách, brambory nebo kukuřice.
Škody způsobené divokými prasaty na území České republiky dosahují každoročně stovek milionů korun. Bohužel, ne každý pěstitel dokáže získat odpovídající finanční náhradu. Proto je klíčové zaměřit se na preventivní opatření, která pomohou chránit váš pozemek a snížit riziko útoku divokých prasat a dalších škůdců.
Jak funguje pachový ohradník a k čemu slouží
Pachová ohrada, známá také jako chemický ohradník, odrazuje divokou zvěř prostřednictvím silného aromatu. Funguje na principu nosičů, například PU pěny, která je napuštěná speciálním koncentrátem. Pod vlivem UV záření se z nosiče postupně uvolňuje intenzivní zápach, připomínající zvířatům pach jejich přirozených predátorů. Tento zápach zvěř odradí a zabrání jejímu vstupu do chráněné oblasti.
Hlavní výhody pachového ohradníku zahrnují cenovou dostupnost, jednoduchou instalaci a možnost použití i v obtížně přístupném terénu. Na druhou stranu jeho nevýhodou je potřeba pravidelné obnovy koncentrátu a riziko, že si divočák na pach po počátečním šoku zvykne a bariéru překoná. To výrazně snižuje jeho účinnost a zvíře se může na chráněné místo vracet. Z tohoto důvodu je vhodné kombinovat pachový ohradník s elektrickým ohradníkem pro maximální ochranu.
Mějte na paměti, že různá zvířata reagují na různé pachy, a proto jeden koncentrát neochrání váš pozemek před všemi škůdci. V naší nabídce najdete speciální pachové koncentráty určené proti černé zvěři, kunám, jelenům, srnkám a dalším zvířatům. Pachové ohradníky se také využívají k ochraně srnčat, přičemž každoročně pomohou zachránit stovky mláďat. Prohlédněte si naši kompletní nabídku pachových ohradníků a zbavte se škůdců efektivně a bez starostí.
Použití pachového ohradníku na ochranu před divokými prasaty
Pachový ohradník je efektivním prostředkem, který chrání zemědělské plodiny, ovocné sady, lesy i zahrady před škodami způsobenými divokými prasaty. Jeho využití je však mnohem širší.
Věděli jste, že v Německu jsou pachové ohradníky běžně používány k ochraně silnic a dálnic před střety se zvěří? Aktuálně je zde ošetřeno přibližně 35 000 km silnic, a při správné a pravidelné aplikaci pachových koncentrátů se počet srážek se zvěří snižuje průměrně o 76 %. Nosič BIO10 navíc dokáže při pravidelné obnově koncentrátu snížit počet těchto nehod až o 90 %.
Pachové ohradníky jsou také osvědčeným nástrojem v boji proti africkému moru prasat, který byl na území České republiky po více než čtyřech letech znovu potvrzen koncem roku 2022. Tento vysoce nakažlivý virus sice nepředstavuje riziko pro člověka, ale ohrožuje domácí chovy prasat i divokou populaci.
Pro maximální ochranu před divokými prasaty doporučujeme kombinaci pachového a elektrického ohradníku, která zajistí nejvyšší možnou účinnost.
Instalace pachového ohradníku proti divočákům
Jednou z hlavních předností pachového ohradníku je jeho snadná a rychlá instalace. Níže vám přinášíme praktický přehled toho, co budete k sestavení pachové ohrady potřebovat, a krok za krokem vás provedeme celým procesem, abyste ho zvládli bez zbytečných komplikací.
- dřevěné kůly – ideálně ve tvaru hranolu 2,2 × 2,5 cm s minimální délkou 1 metru
- adaptér pro nosič pachové látky – slouží jako držák pro nosič pachové látky nebo PU pěny, chrání nosič před mechanickým poškozením a deštěm, doporučujeme speciální adaptér pro nosič pachové látky BIO10
- nosič pachové látky
- PU pěna / nosič pachové látky – nosič pachové látky s otevřenými póry, oproti běžné stavební pěně má potřebné vlastnosti pro nesení a uvolňování pachové složky.
- nosič pachové látky BIO10-PO 10 ks – polymerní materiál s pravidelným tvarem a rozměry 55 × 35 × 45 mm. Obsahuje 50 % škrobu, je šetrný k životnímu prostředí a má hnojivé účinky.
- nosič pachové látky BIO10-S 20 ks – polymerní materiál s nepravidelným tvarem. Umožňuje postupné uvolňování pachového koncentrátu, má hnojivé účinky, je biologicky rozložitelný a vysoce odolný vůči UV záření.
- koncentrát pachového ohradníku na divoká prasata – koncentrát navržený k odpuzování divočáků a daňků, který účinně brání jejich vstupu na váš pozemek. Spolehlivě chrání před škodami na kukuřici, hrachu, bramborách či travních porostech, zabraňuje rozrývání půdy, ničení vinic a šíření afrického moru prasat.
Máte vše připraveno? Pak se můžete pustit do instalace. Nejprve připevněte adaptér na kůl, strom, větev nebo plot. Do adaptéru vložte nosič pachové látky, případně naneste PU pěnu pomocí spreje. Následně aplikujte koncentrát pachové látky – naneste jej ve třech bodech, přičemž na každý bod stříkejte přibližně jednu sekundu. Pro zachování účinnosti pachového ohradníku doporučujeme tento postup opakovat alespoň čtyřikrát do roka. Při práci s chemikáliemi nezapomeňte na ochranné pomůcky, zejména rukavice, abyste předešli kontaktu s pokožkou.
Efektivní ochrana proti divočákům s využitím pachového a elektrického ohradníku
Pokud chcete účinně chránit svou úrodu nebo chovaná zvířata před divokými prasaty, ideální volbou je kombinace pachového a elektrického ohradníku. Pachový ohradník nabízí rychlé a flexibilní řešení, které lze snadno nainstalovat i v náročném terénu. Elektrický ohradník zase vyniká vysokou účinností, dlouhou životností a spolehlivou ochranou proti divočákům, která působí fyzicky i psychicky. Společně tyto dvě metody vytvářejí komplexní ochranu, která se dokonale doplňuje.
Pachový ohradník sice neposkytuje stoprocentní ochranu, ale jeho přínos je zásadní, zejména v členitém nebo kopcovitém terénu, kde je instalace elektrického ohradníku obtížnější. Elektrický ohradník naopak zajišťuje dlouhodobou a vysoce účinnou bariéru, která je ideální pro rovné a přehledné oblasti.
Pokud už jeden typ ohradníku vlastníte a chcete jej doplnit druhým, není problém pořídit pouze samostatné zařízení. Pro ty, kdo preferují pohodlné řešení, nabízíme kompletní sady pachového a elektrického ohradníku proti divočákům.
Vyzkoušejte například sadu s kombinovaným zdrojem napětí o výkonu 5 J a 400 m dlouhým lankem nebo set s generátorem fencee o výkonu 4 J a odolným modrým lankem. Díky těmto řešením získáte spolehlivou ochranu, která splní všechny vaše požadavky.
Sada pachový + elektrický ohradník ochrana pole proti divočákům, kombinovaný zdroj
Speciální sada pachového koncentrátu a elektrického ohradníku pro ochranu plodin, úrody…
Sada pachový + elektrický ohradník ochrana úrody před divočáky, daňky, kombinovaný zdroj
Speciální sada pachového a elektrického ohradníku pro 100% ochranu plodin, úrody před…
Potřebujete poradit?
Pokud máte jakékoli dotazy ohledně výběru nebo instalace pachového či elektrického ohradníku, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme prostřednictvím telefonu na čísle + 420 725 991 111 nebo e-mailu info@pacho-lek.cz. Jsme česká firma s dlouholetou praxí v oboru. Zkušenosti našich zákazníků s našimi produkty si můžete přečíst v sekci Zkušenosti a reference zákazníků.
Komentáře ke článku
Vložit komentář